blog image

Yeni düzende gayrimenkul sektörünü neler bekliyor?

Pandemi gayrimenkul ile ilgili beklentilerimizi, hayatımızı nasıl etkiledi? 

Pandemi süreci ile evlerimize kapandığımız, ailelerimizle bir bütün olduğumuz, aile kavramının canlandığı bu süreçte yuva sahibi olmanın önemi, değeri daha fazla arttı. Tabii ki bu süreç, evlerin metrekareleri ile yaşam alanlarını öne çıkardı; bunlara verilen öncelikler, arzu ve isteklerle birleşerek bir çok değişimi de beraberinde getirdi. Örneğin, ev sahiplerinin bahçe, balkon veya teras alanına sahip olmalarının yanı sıra kendi özel alanlarının da ne kadar büyük bir ayrıcalık olduğunun farkında varmamızı sağladı.

Bu süreçte müstakil hayata ilgi ve talebin artacağını biz ön görmüştük. Bundan sonraki süreçlerde konut sahibi olmak isteyenler, geniş metrekareleri, aileleri ile vakit geçirebileceği, onlara özel alanlar yaratabileceği, biraz daha doğanın içinde, huzurla kendi meyve ve sebzesini üretebilecekleri, geniş toprak alanlarına sahip konutlarla ilgilenecekler. Aslında biz Kıbrıs’ta bu özelliklere çoktan haiz olduğumuz için pek çok ülkeye göre daha avantajlıyız. Bu tarz yaşam alanları zaten bizim hayatımızın bir parçası, hatta apartman yaşantılarında dahi sosyal mesafenin korunabileceği, sosyal donatıların olduğu pek çok site konseptli yaşam da adada mevcut.

Biz Coldwell Banker Maximum Ailesi olarak çok büyük ve global bir şirketin parçasıyız. İnternet üzerinden eğitim ve toplantılar zaten hayatımızın bir parçasıydı ve uzun yıllardır aslına bakarsanız alt yapısal olarak bu hizmetlerin hem farkındaydık hem de müşterilerimize sağlıyorduk, artık daha sık yapmaya başladık. Türkiye, Avrupa ve Amerika’daki bağlantılarımızı kullanarak uluslararası ağ gücümüzü bu dönemde daha da fazlalaştırdık.

Pandemi sürecinde kapanan Kuzey Kıbrıs’ta hiç boş durmadığımızı söyleyebilirim. Çevrimiçi olarak toplantılar, ofis ziyaretleri, tecrübe paylaşımları, 1.200 kişinin katılımıyla gerçekleşen -benim de eğitimci olarak katıldığım- Amerika Lüks Konut Eğitimimiz, hatta ve hatta ödül törenlerimiz gibi birçok örnek sayabilirim. Yaptığımız 360 derece sanal tur çekimlerimiz, video sunumlarımız ve daha fazla dijital olanakla müşterilerimize buradaymışlar gibi mülkleri görme ve satın alma imkanları tanıdık.

Konut her zaman artan değerini koruyor ve konut edinmek ileride çok daha fazla zorlaşacak. Yükselen dövize rağmen konut edinme ihtiyacında belirgin bir artış ve talep var. Bunun da sebebi mülk edinme kolaylıklarının müteahhitlerce sağlanmasıdır. Esnek ödeme planları ve takas imkanlarının sunulması özellikle bu dönemde tüketicinin önüne gelen fırsatlardan. Bu nedenle pandemi koşullarıyla oluşan imkanlar çerçevesinde yatırımcılarımızın konut alım ihtiyaçlarını ertelemeden mülk sahibi olmaları gerektiğinin de altını çizmek istiyorum.